facebook tracking

Byggprojektledare - ombyggnationer och underhåll

Vi förstärker nu teamet i Östergötland med fler duktiga projektledare inom bygg!
Scroll to content

Vill du vara med och fortsätta utveckla nya och befintliga bostäder i regionen? Vi söker nu förstärkning av en byggprojektledare som tillsammans med oss vill vara med och skapa de allra bästa bostadsmiljöerna för våra medlemmar.  

På vår avdelning, Teknikkonsult, är vi i dagsläget ett team på 8 medarbetare som arbetar med stora och små renoveringar och ombyggnationer, energi, installation och energieffektiviseringar. Vi jobbar även med underhållsplanering och självklart också med nyproduktion av nya bostadsrättsföreningar.   

Våra främsta kunder är bostadsrättsföreningar och till dem erbjuder vi våra tekniska tjänster. Allt från rådgivning, upphandling och genomförande till slutrapportering av färdigställt projekt. Vi jobbar också med fastighetsunderhåll av HSBs egna hyresfastigheter.  En annan viktig del i vår verksamhet är vår nyproduktion, att hållbart producera nya lägenheter till våra medlemmar.  

Arbetsuppgifter

Som byggprojektledare på HSB hjälper du kunderna med att utreda och bedöma fastigheters behov utifrån teknik och ekonomi. Du projekterar och kalkylerar därmed både stora och små projektförslag till våra föreningar att ta ställning till.  Du jobbar självständigt med att upphandla, utvärdera och genomföra underhåll- och ombyggnadsprojekt både till kund och till HSBs egna hyresfastigheter.    

Du utgår från vårt kontor i Linköping. Då vi har verksamhet på flera orter kräver tjänsten att du har körkort.

Kvalifikationer

Vi söker dig som har en akademisk utbildning inom bygg, fastighet eller liknande och har erfarenhet från fastighetsbranschen- tex av ombyggnationer, renoveringar, skadehantering eller underhållsprojekt. Du har projekterfarenhet och vana av att självständigt leda och hantera projekt samt att upphandla entreprenader.  Vi ser gärna att du också har en förståelse för och erfarenhet av försäljning av konsulttjänster till kund.

Som person är du kvalitetsmedveten, effektiv, uthållig och nytänkande. Du besitter förmågan att skapa förtroendefulla relationer genom ett prestigelöst sätt och du trivs med att arbeta nära kund både i team och självständigt. Ditt konsultativa arbetssätt präglas av affärsmässighet med verksamhetens övergripande mål som utgångspunkt.

Vi erbjuder

Vi erbjuder dig en tillsvidare anställning på heltid. För att ge dig trygga anställningsförhållanden har HSB självklart kollektivavtal.  Tillträde efter överenskommelse.  

HSB strävar hela tiden efter att bli bättre, både som organisation och som arbetsplats, och det blir vi när medarbetarna utvecklas. Hos HSB är det du som påverkar din utveckling. Med den rätta ambitionen och stark drivkraft är en anställning inom HSB en bra investering i din karriär. Organisationen präglas av kärnvärderingarna Engagemang, Trygghet, Hållbarhet, Omtanke och Samverkan.

Kontakt

Har du frågor gällande tjänsten är du välkommen att kontakta Bygg- och projektchef Karl-Johan Styrenius, Karl-Johan.Styrenius@hsb.se, 0701614380

Frågor rörande rekryteringsprocessen besvaras av HR-chef Lina Landström, lina.landstrom@hsb.se, 0701-614354

För kontakt med Unionens fackliga företrädare maila/ring Daniel Karlsson, daniel.karlsson@hsb.se, 013-240240   

Välkommen med din ansökan senast den 29 mars, intervjuer sker löpande.

Inför rekryteringen har HSB Östergötland tagit ställning till rekryteringskanaler och marknadsföring. Vi undanber oss därför kontakt med mediesäljare och rekryteringsföretag.

 _________________________________________________________________________________________________

HSB Östergötland bygger, äger och förvaltar fastigheter i västra Östergötland och södra Närke. Vi är en av regionens ledande bostadsaktörer på en intressant och expansiv marknad. Vår vision är: ”Tillsammans gör vi livet enklare”, vilket fungerar som vår ledstjärna i det dagliga arbetet och i hela vår verksamhet. Vi har kontor i Linköping, Motala, Mjölby och Hallsberg och förvaltar cirka 175 bostadsrättsföreningar och har 18 500 medlemmar. Vi ägs av våra medlemmar och vårt uppdrag är att tillsammans skapa det goda boendet. Som kooperativ organisation går all vinst tillbaka för att utveckla hållbarhet och trygghet i vår samlade verksamhet inom fastighetsförvaltning, medlemsverksamhet, nyproduktion och hyresrätter. Vi anpassar oss efter våra medlemmars behov och har fokus på medlemsnytta och medlemsinflytande. Läs mer på hsb.se/ostergotland

Eller vet du någon som skulle passa ännu bättre? Berätta för dem.

Linköping

Stationsgatan 12
582 42 Linköping Vägbeskrivning info.ostergotland@hsb.se 013-24 02 00

Jobbar du redan på HSB?

Var med i rekryteringen och hitta din nästa kollega!

email
@hsb.se
  • Frida Lidman
  • Laurence Howard
  • Lisa Wikström
  • Louise Lilliestråle
  • Niklas Widebeck
  • Ulrika Bilby
Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor