facebook tracking

Receptionist Turning Torso

Se hit om du trivs i en social, utmanande miljö inom serviceyrket, detta kan vara drömjobbet för dig!
Scroll to content

Se hit om du trivs i en social, utmanande miljö inom serviceyrket, detta kan vara drömjobbet för dig! Vi på HSB Malmö söker nämligen en heltidstjänst till Turning Torsos reception. I ett utvecklande jobb där det gäller att vara ett ansikte utåt och ge högklassig service till Turning Torsos boende och kontorsgäster söker vi någon som är alert, ordningsam och trivs med varierande arbetstider.

Som receptionist i Turning Torso ingår du i ett team som tillsammans skapar en trivsam och trygg miljö för våra gäster, boende och kontorsmedarbetare. Våra kunder ställer höga krav på service, samarbetsförmåga och struktur, så ta nu chansen att söka om detta är något för dig!

Ansvar och arbetsuppgifter

Dina arbetsuppgifter är varierande och såväl administrativa som praktiska. Bland annat kommer du att: 

- Ta emot besökare och vägleda dem rätt.
- Bistå hyresgäster med olika slag av tjänster och tidsbokningar samt mer praktiska tjänster som att ta emot paket och leveranser.
- Vid akutsituationer kunna hjälpa hyresgäster och besökare på ett tryggt och säkert sätt enligt rutiner som är uppgjorda tillsammans med polis och brandmyndighet.
- Du ansvarar för att säkerställa en hög servicenivå inom ramen för uppgjorda målsättningar och ekonomiska ramar.
- Turning Torsos reception är bemannad dygnet runt alla årets dagar enligt ett rullande schema. Du arbetar ensam i receptionen och arbetstiderna varierar mellan dag-, kvälls- och nattetid under alla dagar i veckan, både vardag som storhelg

Erfarenhet

- Du har minst gymnasial utbildning 
- Du har erfarenhet av liknande arbete och gärna någon form av eftergymnasial utbildning inom service. - Goda kunskaper i svenska, engelska och Office-paketet är ett krav. - Meriterande erfarenheter:- Erfarenhet av arbete på hotell. - Vana av nattarbete och/eller oregelbundna arbetstider.
- Tjänsten kräver att du är service minded och utåtriktad samtidigt som du är noggrann och ordningsam

Personliga egenskaper

Vi söker dig som är social, stresstålig, ordningsam och säkerhetsorienterad, samt har en förmåga att behålla lugnet i intensiva situationer. I denna roll ställs du ständigt inför nya situationer, det är därför av vikt för din trivsel att du är flexibel och ser detta som en spännande utmaning.
Du har god samarbetsförmåga men trivs också att arbeta självständigt, även under sena nätter och tidiga morgnar. Du kommer att arbeta i en miljö där det ställs krav på diskretion och integritet.

Vad HSB erbjuder 

 

Vi erbjuder ett omväxlande och stimulerande arbete i god arbetsmiljö och med trevligt arbetsklimat där du som medarbetare får använda din drivkraft och ges möjlighet att göra skillnad varje dag.

Våra värderingar sammanfattar vi i förkortningen ETHOS, som står för Engagemang, Trygghet, Hållbarhet, Omtanke och Samverkan. Vi upplever glädje, tillit och respekt på arbetsplatsen och denna känsla ska även omfatta våra medlemmar, hyresgäster och kunder.

Vi möter våra medlemmar, hyresgäster och kunder bäst om vi speglar den mångfald som finns i samhället. Vi välkomnar sökande som kan bidra till vår mångfald.

Tjänsten är tillsvidare med start i februari. Sök snarast då vi i denna rekryteringsprocess arbetar med löpande urval, vilket innebär att rätt kandidat kan anställas redan innan sista ansökningsdatum. Vi ser fram emot din ansökan!
 

HSB Malmö som bildades 1925 är en av Sveriges 26 självständiga HSB-föreningar. Med fler än 50 000 medlemmar är det en av de mer tongivande. Verksamheten bedrivs som en medlemsägd kooperativ ekonomisk förening i sex kommuner – Burlöv, Lomma, Malmö, Svedala, Trelleborg och Vellinge. Utöver att HSB Malmö äger drygt 2 200 hyresrätter och förvaltar över 30 000 bostadsrätter så erbjuder man administrativa och tekniska konsulttjänster till såväl fastighetsägare som bostadsrättsföreningar. Läs mer om HSB på www.hsb.se                     

Till bemannings- och rekryteringsföretag och till dig som är försäljare: Vi undanber oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

 

 

Eller vet du någon som skulle passa ännu bättre? Berätta för dem.

Malmö

Lilla Varvsgatan 14
211 15 Malmö Vägbeskrivning info.malmo@hsb.se 010-442 30 00

Jobbar du redan på HSB?

Var med i rekryteringen och hitta din nästa kollega!

email
@hsb.se
Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor